Lajm i mirë: Rruga “Ali Zeneli” në qendër të Mitrovicës do të hapet, Komuna do të këmbejë pronën e saj me atë private

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Rruga “Ali Zeneli”, që konsiderohet si një ndër kryesore në qytetin e Mitrovicës, planifikohet të hapet me qëllim që të lidhet me rrethin kryesor të qytetit.


Sipas Planit Rregullues Urban “Qendra”, kjo rrugë pritet të hapet nga rrethi kryesor për tek rruga “Ali Zeneli” duke vazhduar nëpër atë “Ferat Dragaj” dhe për të dalur tek Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini”, shkruan “Jepi zë”.

Ka disa vite që kjo rrugë ka qëndruar e bllokuar pasi disa nga pronarët e tokave nuk po mund të arrinin marrëveshje. Mirëpo gjërat kanë lëvizur dhe Drejtoria për Planifikim dhe Urbanizëm ka gjetur një zgjidhje, duke bërë këmbimin e pronës komunale me ato private.

Prona e Idriz Sadikut dhe Xhavit Bekes, të cilat gjenden në rrugën “Ali Zeneli”, do të këmbehen me objektin e njohur si barantorja e shtetit në qendër, përkatësisht pjesa mbrapa Shtëpisë së Shëndetit.

Të gjitha procedurat tashmë kanë përfunduar dhe vlerësimi është bërë nga Ministria e Financave, departamenti i tatimit në pronë.

Ndryshe, kjo rrugë ka mbetur ende e parregulluar, pasi Komuna nuk mund ta rregullojë pa u hapur tërësisht.

- Advertisement -

Të fundit

COVID-i s’ka të ndalur në Mitrovicë, 33 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera