“O Zot jepëm veç edhe një orë jetë t’i shoh uniformat e UÇK-së”, fjalët prekëse të ish të burgosurit të Dubravës

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Ish i burgosuri politik, Ylber Topalli, i cili poashtu ishte pjesë e grupit të parë që është stërvitur për luftë guerile në Shqipëri, i ftuar në emisionin n’Demos, mes tjerash ka folur edhe për Masakrën e Dubravës, në të cilën ishte dëshmitar.

Topalli tha se në atë masakër kishte mbetur i plagosur, megjithatë gjendja e tij shëndetësore ishte më e mirë se sa e të burgosurve tjerë.

“Kur ndodhi masakra ne u larguam prej poligonit, unë u plagosa dhe u vendosëm ne pavijonin e katërt, i cili filloi të mbushej me të plagosur. Unë isha pak më i shëndoshë dhe iu shërbeja të tjerëve, Sylejman Bytyqit, Bujar Himajt, dhe një ushtarë tjetër emrin e të cilit nuk e di”, u shpreh ai.

I pyetur për momentin më të veçantë që kujton nga Masakra e Dubravës, Topalli veçoi fjalët që ia kishte thënë një nga të burgosurit.

“Ndërkohë vjen një lajm kinse prej Avni Klinakut, dhe thoshte se UÇK ka rrethuar burgun e Dubravës dhe pritet që shumë shpejtë të vijë e të lirojë të burgosurit. Pastaj unë këtë që e dëgjova shkova dhe ua tregova atyre, të cilët u përmalluan shumë, ndërkohë që i burgosuri emrin e të cilit nuk ia di ma bëri më shenjë që ta afrohem, pastaj më tha ‘O Zot jepëm jetë vetëm edhe një orë t’i shoh uniformat e UÇK-së’, dhe unë i them ‘Uniformat i kanë shumë të bukura, por zemrën e kanë shumë të madhe qysh e paske edhe ti’, ia nisi me kesh dhe nuk nxjerri më fjalë, vdiq”, potencoi ish i burgosuri politik në emisionin n’Demos.

Ylber Topalli i cili rrëfeu për të gjitha përjetimet e tij që nga formimi i grupit të parë e deri te Masakra e Dubravës, rrjedh nga një familje me traditë të gjatë patriotike, e cila brez pas brezi ka dhënë dëshmorë.

Ai formësimin patriotik e ka zhvilluar në shkollë të mesme përmes aktiviteteve të ndryshme, pastaj gjatë kohës së studimeve dhe në protestat e vitit 81.

Të fundit

Lajme të tjera