Zbulohet “lista e parë” me emrat e ministrave të LDK-së

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Lidhja Demokratike e Kosovës do të jap edhe në Këshill të Përgjithshëm dritën e gjelbër për koalicionin me Lëvizjen Vetëvendosje.


E me këtë rast, para Këshillit do të shpalosen edhe emrat e ministrave nga LDK-ja, të cilët do të votohen nga 130 anëtarë të Këshillit.

Reporteri ka mësuar “listën e parë”, e cila nga burime të LDK-së quhet si preliminare, pasi gjatë Këshillit mund të ndryshojë.

Siç thonë burimet brenda Këshillit, LDK-ja do t’i ketë katër ministra burra dhe dy minister, duke pasur parasysh kuotën që është vendosur për përfaqësim gjinor në Kabinetin Kurti.

Sç edhe shkruajti Reporteri mbrëmë, Ministria e Punëve të Brendshme pritet t’i besohet avokatit Besnik Berisha. Ministrinë e Mbrojtjes pritet ta udhëheqë Anton Quni.

Në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit, shef do të jetë Lumir Abdixhiku, ndërkaq në krye të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë do të jetë Hykmete Bajrami.

Lutfi Zharku, sipas burimeve, do ta propozohet për Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ndërkohë që emri i një ministre grua akoma nuk është vendosur.

Vlen të theksohet se këta emra nuk janë përfundimtar, pasi me diskutimet në Këshill mund të ketë lëvizje. Mirëpo, dihet sigurt se pozitat kryesore që i ka LDK-ja, zëvendëskryeministrin e parë dhe kryeparlamentarin, do t’i kenë Avdullah Hoti dhe Vjosa Osmani.

Ndryshe, kreu i LDK-së në një konferencë së bashku me Kurtin, sot në mëngjes konfirmuan nënshkrimin e marrëveshjes, e cila do të marrë një vulë në organin më të lartë të partisë që nis në orën 13:00.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera