Të pranuarit në “Trepcë” ia zënë derën kryeministrit Kurti, kundërshtojnë anulimin e konkursit

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Emrat e rreth 150 personave u shpallën në listën përfundimtare për t’u bërë minatorë në “Trepcë” përmes një konkursi ku kishin aplikuar mbi 1000 persona.


Pas shpalljes së rezultateve nisën disa protesta kundër të pranuarve. Njerëzve që protestonin për ta anuluar konkursin, kryeministri Albin Kurti u kishte premtuar se do të marrë masa.

Mirëpo, tani janë rreth 150 persona që ishin në listën e të pranuarve që janë ngritur në protestë. Ata i kanë zënë derën kryeministrit dhe po kërkojnë që të mos anulojë konkursin, pasi thonë se nuk mund të bëhen viktima për 4 ose 5 persona.

Nga Qeveria, zëvendëskryeministri Haki Abazi i ka pranuar protestuesit. Katër nga ta u futen në ambientet e Qeverisë për të dorëzuar ankesën e tyre.

Ndërkohë, rreth 50 praktikantë që janë nga familjet që kishin humbur jetën gjatë punës në Trepcë, janë futur në grevë. Ata ishin pranuar tani në punë të rregullt, pasi punuan mbi 1 vit si praktikant.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera