Pas raportimeve të “Jepi zë”, Komuna vendos udhëzues tek Porta: Mbyllni sytë dhe futuni me maska, qëndroni më pak se 5 sekonda

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Një Portë Dezinfektuese është vendosur në sheshin e Mitrovicës, e cila ka ngjallur interesimin e shumë qytetarëve, të cilët u futën për t’u dezinfektuar.


Ka qenë kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, që e ka prezantuar këtë projekt, duke thënë se është donacion nga djemtë e tij. Sipas Bahtirit, në këtë Portë po bëhet dezinfektim me një lloj të alkoolit.

“Jepi zë” kishte biseduar me një farmacist dhe ekspert të elementeve kimike, të cilët janë shprehur skeptikë lidhur me këtë Portë. Ata shprehën të shqetësuar meqë akoma nuk dihet se çfarë përmbajtje po lëshohet në këtë portë. Sipas tyre, alkooli nuk duhet hedhur në sy dhe organe respiratore.

Për këtë çështje, “Jepi zë” është munduar të flas me Komunën. Që javën e kaluar ishin dorëzuar pyetjet në e-mailin e zëdhënëses së Komunës, mirëpo nuk ishin përgjigjur.

Mirëpo, Komuna i ka konfirmuar raportimet e “jepi zë”, pasi sot e ka vendosur një udhëzues të përdorimit, ku thuhet se nuk duhet të hyni pa maskë dhe me sy të hapur. Madje, aty thuhet se edhe fëmijët duhet të hyjnë me prindër dhe nuk duhet të rrinë gjatë, për të cilat gjëra kishin ngritur shqetësim ekspertët që kishte konsultuar “jepi zë.

Sidoqoftë, vlen të theksohet se Porta Dezinfektuese është e prodhur në Mitrovicë, nga një kompani vendore.

Të fundit

Deputetja e VV-së dënohet me 3 vjet burg

Gjykata ka shpallur aktgjykim dënues ndaj dy (2) të akuzuarve, dhe aktgjykim lirues ndaj katër (4) të akuzuarve, për veprën penale keqpërdorim i pozitës...

Lajme të tjera