Një zyrtar i VV-së nga Mitrovica vazhdon të marrë rrogë si zëvendësministër i PAN-it

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Më 4 shtator të vitit 2018, Sami Zekës iu dhurua posti i zëvendësministrit, duke u futur kështu në vallen e gjatë që Qeveria Haradinaj kishte krijuar në këtë post.

Atë botë, Zeka kishte qenë pjesë e AKR-së, parti e cila ishte në koalicion me PDK-në, AAK-në dhe Nismën, dhe për këtë mori postin që po e mban akoma edhe sot, transmeton Jepi ze.

Mirëpo, Zekës nuk i kishte shkuar në mend se fiks një vit pas do të gjendet në një pozitë interesante kur shefi i tij Agim Bahtiri do të vendoste kalimin me të gjithë strukturën në VV, duke e bërë kështu njeriun e parë që në të njëjtën kohë është zëvendësministër i PAN-it dhe zyrtar i VV-së.

Zeka, ndërkohë, nuk e ka parë të arsyeshme të jap dorëheqje dhe ta “clirojë” veten nga kjo gjendje. Ai ka zgjedhur që, ani pse u bën 3 muaj që kur kaluan nga AKR në VV, të qëndrojë si zëvendësministër dhe të marrë pagësn 1150 euroshe. Largimin nga kjo pozitë nuk ia ka kërkuar deri tash as Agim Bahtiri, si njeriu që e delegoi.

Madje, zëvendësministri i Zhvillimit Ekonomik ka edhe veturë zyrtare, të cilën e ka në shfrytëzim 24 orë dhe harxhon derivate që paguhen nga buxheti.

E pozita që mban tani, që e mbante edhe në kohën e zgjedhjeve, nuk e pengonte Sami Zekën që të marrë pjesë në aktivitetet politike të kundërshtarëve më të mëdhenj të Qeverisë.

Vlen të theksohet se Zeka erdhi në këtë pozitë duke zënë vendin e Besnik Bekës që ishte zëvendësministër, rrjedhimisht duke ia liruar këtij të fundit pozitën e drejtorit që Zeka mbante në Komunën e Mitrovicës.

Ndryshe, Zeka tani po përmendet si emër i mundshëm për t’u bërë zëvendësministër edhe në qeverinë e re të udhëhequr nga Albin Kurti.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera