Nis ndërtimi i pllakës përkujtimore për 20 të vrarët në masakrën e Lagjes së Kovaçëve

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Sot ka nisur ndërtimi i një pllake përkujtimore për masakrën në Lagjen e Boshnjakëve.


Një familjar i viktimave e ka konfirmuar këtë gjë për “Jepi zë”, duke treguar se ndërtimi i saj ka nisur afër rrethrrotullimit.

Deri tash, një pllakë e thjeshtë ishte vendosur në murin e një ndërtese, dhe Komuna nuk po merrte masa për një memorial më dinjitoz.

Madje, kishte pasur përplasje vitin e kaluar, pasi familjarët kishin ankesa dhe nuk i lejuan komunarët të marrin pjesë në përkujtim.

Tani, me ndërtimin e këtij memoriali, do të kujtohen denjësisht 20 mitrovicasit që u vranë në masakrën më barbare në qytet.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera