Ministri Bedri Hamza: Ndihmon me 20 mijë euro dy familjet Abazi në Livoçë të Gjilanit

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Ministri i Financave Bedri Hamza ka marrë vendim të mërkurën që të ndaj 20 mijë euro pë familjen Abazi nga Gjilani, e cila i humbi dje dy djemtë në Shqipëri nga tërmeti vdekjeprurës.

“Me qellim te ofrimit te ndihmës materiale per familjet e viktimave te pësuara nga tërmeti duke u bazuara ne kompetencat e tij ligjore si Ministër i financave ne vështrim tëparagrafin 3 të Ligjit të Menaxhimit të Financave Publike (LMFPP) dhe në paragrafit 2 të nenit 14 të Ligjit nr. 06/L-133 mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019, sot ka marrë vendim që të ndihmojë ne total te shumes 20,000 Euro duke ndare nga 10,000 Euro per familje te viktimave te shkaktuara nga termeti,Shemsedin dhe Isa Abazi”, thuhet në njoftim.

Dy djemtë nga Gjilani thuhet se kishin shkuar për të punuar në Shqipëri por tërmeti fatal ua mori jetën duke i zënë hoteli në të cilin po qëndronin.

- Reklama -

Të fundit

Kosovarja nën 16 vjeç lind fëmijë në QKUK, babai iku

Në repartin e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka lindur një vajzë nën 16 vjeç. Sipas raportit të Policisë e mitura është nga...

Lajme të tjera