“Interex” shfrytëzon panikun, ua heqë punëtorëve pushimin javor dhe rrit orarin e punës

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Ndonëse e gjitha bota është në panik dhe kërkohet të mos dalin në punë vendet ku janë shënuar edhe viktima, bizneseve në Kosovë, nuk po iu bënë përshtypje kjo.


Shumë qytetarë kanë shprehur shqetësimin se marketet në Kosovë kanë dyfishuar thuajse çmimet pas panikës së krijuar për koronavirusin, edhe pse në vendin tone ende nuk ka asnjë person të prekur.

Duke parë vlugun e madh të konsumatorëve, rrjeti i marketeve, “Interex”, ka marrë një vendim në dëm të punëtorëve, të cilëve ua ka anuluar pushimin javor dhe rrit orarin e punës.

Ky vendim i tyre bije në kundërshtim me vendimin e qeverisë e cila mbrëmë bëri thirrje që punëtorët që kanë fëmijë të marrin pushim dhe të mos rriten çmimet e të mos përhapet panik.

Se i është hequr pushimi javor punëtorëve e ka konfirmuar për Reporteri.net edhe një nga punëtorët e këtij marketi.

Ndërsa kjo konfirmohet edhe në njoftimin e marketit Interex, ku thuhet se edhe orari i punës do të rritet.

“Njoftohen të gjithë punëtoret e Proes 17, Gjilan se nga sot 12.03.2020, Anulohen pushimet javore, deri në njoftimin e radhës. Gjithashtu orari i punës për ditët në vijim do të jetë 9 orë”, thuhet në njoftimin e këtij biznesi.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera