Amerika “dridh” Vuçiqin pas deklaratës së tij për Reaçkun: Ky është paralajmërimi i tyre

Publikuar më:

Amerikanët kanë reaguar ndaj deklaratave të ish ministrit të Millosheviqit, Aleksandër Vuçiq, i cili mohoi masakrën e Reçakut.

Në reagimin e Ambasadës amerikane në Prishtinë thuhet se ‘retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë të së cilës jemi dëshmitarë kohëve të fundit lidhur me ngjarjet e vitit 1999 janë të papranueshme’.

‘Gjithashtu, jeni të kujdesshëm në ndjekjen penale selektive të fjalës duke u bazuar në orientimin politik apo komunitetit’, thuhet në deklaratën e ambasadës amerikane.

JU REKOMANDOJMË