Zëdhënësja e Xhafer Tahirit punësohet në QKMF

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Diellëza Rama, zyrtare për marrëdhënie me publikun në kabinetin e kryetarit të Vushtrrisë, Xhafer Tahiri është punësuar  si ‘Zyrtare për Çështje Juridike në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare’.

Në këtë konkurs, Rama ka marrë gjithsej 89.83 pikë duke u shpallur “fituesja” e vendit të punës.

Rezultatet përfundimtare ishin publikuar më 12 maj, ndërkaq afati i ankesave kishte qenë 15 ditë.

Për konkursin për ‘Zyrtar për Çështje Juridike në QKMF’, BIRN më datë 2 prill kishte dërguar kërkesë në Komunën e Vushtrrisë për të kërkuar leje për monitorimin e procesit për këtë pozitë por që nga Komuna e Vushtrrisë nuk kanë kthyer përgjigje zyrtare për këtë çështje, në e-mail adresën e zyrës ligjore të BIRN.


Konkursi për pozitën, ‘Zyrtar për Çështje Juridike në QKMF’ kishte qenë i hapur nga data 22 mars deri më 5 prill 2021.

Rama është pjesë e kabinetit të Xhafer Tahirit që nga viti 2018.

Diellëza Rama ka mbajtur pozitën e zyrtares për marrëdhënie me publikun, si staf politik i kryetarit të Vushtrrisë, Xhafer Tahiri.

E kontaktuar nga KALLXO.com, Rama ka mohuar të ketë pasur ndikim politik në punësimin e saj nga dikush.

Ajo ka thënë se ka dhënë dorëheqje nga pozita e zyrtares për marrëdhënie me publikun në kabinetin e Xhafer Tahirit.

“Fillimisht unë nuk kam qenë në ndonjë pozitë të shërbyesit civil dhe as tani nuk jam shërbyes civil. Kontrata e mëparshme ka qenë kontratë me kohë të caktuar duke u bazuar në Ligjin e Punës. Konkursi ka qenë i rregullt dhe nuk ka pasur ankesa dhe që nga data 1 qershor 2021 unë kam filluar punën si zyrtare për marrëdhënie me Publikun. Ndërsa paraprakisht kam dhënë dorëheqje nga pozita e mëparshme”, ka thënë Diellëza Rama për KALLXO.com

 

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera