Skandaloze: Në mbrëmje s’ka mjek për dhimbje të veshit në Mitrovicë, nëna detyrohet t’i vendos fëmijës thelbin e hudhrës

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Pas dhimbjeve të mëdha të veshit, nëna mitrovicase e dërgon fëmijën tek pediatri.

Mirëpo, mjekja kujdestare e fëmijëve në Pediatrinë e Mitrovicës e ka udhëzuar të shkojë në Spitalin e Mitrovicës pasi, sipas saj, ajo nuk është e thirrur për këtë drejtim.

Nëna mitrovicase ka folur për “Jepi zë”, duke treguar se ka marrë një taksi dhe ka vazhduar në Spitalin e Mitrovicës rreth orës 20:30.

Fillimisht ajo ishte lajmëruar në Emergjencë pasi fëmija i saj kishte dhimbje të mëdha të veshit.

Më pas, stafi i Emergjencës e kishin udhëzuar të shkojë tek reparti i ORL-së, mirëpo apasi ka mbërritur atje, ka marrë lajmin nva një teknike se nuk ka fare mjek.

Nëna i ka thënë “Jepi zë” se është detyruar ta kthejë fëmijën në shtëpi me dhimbje të mëdha të veshit, dhe e kishte vetëm një zgjidhje. Ajo ka thënë se i ka vendosur hudhër në vesh, meqë nuk kishte mjek për ta trajtuar.

Kujtojmë se janë të shpeshta rastet kur reparte ku ka fluks të madh pacientësh, nuk kanë as edhe një mjek.

Të fundit

Alarmuese: 6 të vdekur dhe gati 4000 mijë raste të reja

IKSHPK ka njoftuar se numri i rasteve me COVID vazhdon të jetë i lartë, ndërkohë që është rritur numri i vdekjeve. Vetëm brenda 24 orëve...

Vjen një propozim i ri për çmimin e rrymës në Kosovë

Instituti për Politika Zhvillimore në Kosovë (INDEP) ka propozuar strukturë prej tri bllok-tarifash për çmimin e energjisë elektrike. Në një konferencë për media, ky institut...

Lajme të tjera