Pikturat e mitrovicasit Kushtrim Istrefi pushtojnë Gjermaninë

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Tri qytete gjermane kanë pritur krijimtarinë e piktorit nga Mitrovica, Kushtrim Istrefi, veprat e të cilit u shfaqën brenda 3 muajve tek mijëra persona.

Fillimisht qyteti i Kolnit u bë nikoqir i pikturave të tij, ku Istrefi ekspozoi ato më 28 shtator. Më 5 tetor më pas, Troisdorfi priti pikturat e tij.

Ndërkohë, vepra e piktorit mitrovicas u shfaq më 8 nëntor në Frankfurt dhe 7 ditë më pas u rikthyen në qytetin ku nisi fillimisht ekspozita – në Koln.

Gjatë këtyre ditëve, Istrefi u vizitua edhe nga fytyra publike. Ka qenë i nominuari për kryeministër, Albin Kurti, i cili shkoi për të parë veprat e tij.

Për këtë takim, Istrefi ka thënë se me Kurtin bisedoi për artin dhe pikturat e tij, dhe nevojën që artistët kosovarë të promovohen jashtë vendit.

Sidoqoftë, Kushtrim Istrei u lind me 22 dhjetor 1989 në Mitrovicë. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa shkollën e mesme të artit e mbaroj në Odhise Paskali në Pejë me një sukses të shkëlqyeshëm.

Gjatë studimeve në Universitetin e Prishtinës – Akademia e Arteve, diplomoi në dy drejtime, në atë të Pikturës dhe Skenografisë. Aktualisht në përfundim të punimit të diplomës master. Deri më tani ka qenë pjesmarrës në disa ekspozita individuale dhe kolektive mbrenda dhe jashtë vendit.

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera