Përmbyset rezultati në Mitrovicë: Vetëvendosje del e para, ja sa vota mori më shumë se PDK

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Rezultatet finale të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit ende nuk janë publikuar nga KQZ, ngase ka mbetur edhe pak punë deri në numërimin total të tyre, shkruan gazeta online veriu.info.

Këto palë zgjedhje befasoi numri i madh i votave me postë nga mërgata jonë, për dallim nga vitet paraprake, ku ky numër ishte dukshëm më i vogël.

Veriu.info ka arritur të sigurojë numrin e votave të diasporës por edhe të atyre me kusht që kanë marrë subjektet politike në Mitrovicë.

Sipas këtyrë të dhënave tek votat e diasporës prin Lëvizja Vetëvendosje që ka marrë shumicën e votave gjithsej 362, e pasuar nga PDK me 141 vota, LDK 40, AAK 10 dhe NISMA 12.

Duke marrë parasysh rezultatin preliminar të votave të rregullta diferenca në Mitrovicë mes PDK-së dhe VV-së ishte 224 vota kurse pas votave të diasporës kjo diferencë është ngushtuar në 3 vota.

Por si duket votat me kusht dhe atyre më nevoja të vecanta kana sqaruar gjithçka sa i përket fituesit edhe në komunën e Mitrovicës.

Nga të dhënat e siguruara nga veriu.info nga votat më kusht dhe votat e personave me nevoja të vecanta Vetëvendosje në Mitrovica ka siguruar 392 për dallim nga PDK që ka marrë 355 vota.

Përfundimisht duke shikuar rezultatet preliminare të votave të rregullta diferenca në Mitrovicë mes PDK dhe VV ishte 224 vota në favor të së parës, pas votave të diasporës kjo diferencë u ngushtua në 3 vota, kurse rezultatet e votave me kusht përmbysin gjithçka duke e vendosur VV-në të parën me 34 vota më shumë se PDK-në.

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera