Pas raportimit të “Jepi zë”, strehohet gruaja shtatzënë që po jetonte në shtëpinë e braktisur tek Liqeni

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Pas raportimeve të “Jepi Zë” për gjendjen e rëndë të një gruaje me fëmijë në një nga shtëpitë e pabanuara në afërsi të liqenit, shtëpi kjo e cila nuk ka plotësuar asnjë kusht për banim, është gjetur zgjidhja për strehim.

Iniciativa Zgjatma Dorën – Mitrovicë menjëherë përmes bamirësve dhe Qendrën për Punë Sociale ka marrë përsipër rastin.

Sot gjatë paraditës kjo iniciativë ka vizituar familjen në fjalë e cila ka qenë e strehuar përkohësisht nga Policia e Kosovës në Hotel Genti, ka dërguar një ekip mjekësore të cilët kanë kryer gjitha kontrollet e nevojshme mjekësore për nënën dhe fëmijën 5 vjeçar, ku pas kontrollës është raportuar se që të dy gëzojnë shëndet të mirë.

Pas kësaj bashkë me punëtorët socialë, familja është dërguar për strehim në një shtëpi private në lagjen Tunel i I-rë, me ç’rast shpenzimet e qerasë do t’i mbulojë Komuna e Mitrovicës.

Për shkak të gjendjes dhe me kërkesë të familjes dhe rrethanave tjera, fotografitë dhe të dhënat nuk janë publikuar.

Familja tani ka nevojë për ngrohje (nxemje elektrike, ushqim dhe veshmbathje). Për ndihmën tuaj mund të kontaktoni në nr tel 049132112.

“Jepi zë” falendron të gjithë qytetarët për angazhimin, ndërsa do të vazhdojë raportimin për raste të tjera në nevojë.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera