Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Zëri qytetar

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lakra e speca për turrshi me veturë të shtetit, zyrtari kapet në Smrekonicë

Një veturë e shtetit ishte mbushur me speca e lakra në këtë kohë kur bëhen turrshitë. Një lexues i "Jepi...

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro për shërimin e së motrës.


Mirëpo, jo të gjithë po mendojnë se kjo deklaratë është e drejtë, pasi disa donatorë kanë theksuar se ka dokumente që konfirmojnë se vetëm publikisht dihet se janë mbledhur mbi 70 mijë euro.

Disa persona që kanë dashur të mbesin anonim, i kanë thënë gazetës së po dyshohet që janë diku mbi 15 mijë euro që vlerësohet se nuk janë deklaruar si të mbledhura, dhe për këtë gjë kanë njoftuar institucionet.

Sipas tyre, mbi 70 mijë euro janë mbledhur nga donatorët publikë, duke përfshirë edhe paratë e mbledhura nëpër qytet, nga kryetari Bahtiri që dhuroi 5 mijë euro dhe një grup që njihet si “Djemtë e Mitrovicës” që dhuruan mbi 20 mijë euro.

Madje, ata potencojnë se 70 mijë euro rezultojnë të jenë mbledhur vetëm nga këto dhurime, pa përfshirë shumën e ndihmës nga sms si dhe dërgesat nga mërgimtarët. Edhe shumë dokumente që ka siguruar gazeta, e thonë një gjë të tillë.

Sidoqoftë, vëllai i Nazlijes, Iliri, në sqarimin e tij ka thënë se ka vendosur të ndajë para për tre persona që kanë nevojë për ndihmë, një prej tyre familjar(dajë).

“Ju informojmë se shuma totale e mbledhur është 56.442.32€uro, prej këtyre janë hargjuar 2.983.40 €uro, dhe totali I mbetur ëhstë 53.458.92. Kjo shumë është vendosur që t’I dhurohen për shërim këtyre personave: 1. Xhylazim Istrefi 34.158.92; 2. Esra Muhamed Kërveshi 10.000 € dhe 3. Iliriana Smajli 7.000 €. Gjithashtu 1,300€ shkojnë si bamirësi rrjedhëse për hapjen e pusetave të ujit në Afrikë”, ka thënë Iliri.

Ndërkohë, ka pasur reagime edhe nga fytyra publike të Mitrovicës, të cilët kanë thënë se paratë e mbledhura për Nazlijen nuk mund të përvetësohen nga familjarët.

Ndryshe, Nazlija Sherifi vdiq të dielën e 3 janarit, pasi iu përkeqësua gjendja pas infektimit me COVID. Gazeta ka mësuar se ajo kishte rezultuar pozitive ndaj COVID-it dy herë në Shqipëri dhe dy herë në Kosovë.

- Advertisement -

Të fundit

15 vjeçari nga Gjermania, që punoi në zyrën e Merkel, anëtarësohet në LDK

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka mirëpritur 15 vjeçarin nga Gjermania, Leonard Mulaku. Kryetari Mustafa i uroi mirëseardhje Leonardit i...

Nisi perioda e re me kërcënimin e vjetër të SBASHK: 100 euro shtesa ose grevë

Sot ka nisur gjysmëvjetori i dytë për të gjithë nxënësit në territorin e Kosovës. Ndërsa Sindikata e Bashkuar Arsimit Shkencës dhe Kulturës, po paralajmëron...

E rëndë: Kosovarin 15 vjeç e therin me thikë, vdes në vend

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në lagjen “Bajram Curri” të Prizrenit, ku ka mbetur i vdekur një 15-vjeçar. Disa të mitur,...

Shpërthen muri i Trepçës, pellgu i mbetjeve industriale përfundon në lumin Ibër

Një pjesë e pellgut të mbetjeve industriale të Trepçës në Leposaviq u derdh në lumin Ibër dje vonë kur një pjesë e murit që...

Vushtrriasi Menduh Abazi, aderimi i PDK-së që u prit me më së shumti përkrahje

Partia Demokratike e Kosovës, ka prezantuar si prurje të reja shumë figura të njohura, të cilat u pritën nga kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj. Mirëpo...

Lajme të tjera