Fjalët e frikshme të dëshmitarit kryesor, zbulon shkaqet e aksidentit ku vdiqën 45 persona

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Një dëshmitar i cili ndodhej në vendngjarjen ku ndodhi aksidenti i tmerrshëm, ishte ndër të parët bashkë me efektivët e policisë e zjarrfikësit derisa ka dhënë detaje tronditëse për një nga mediat në Bullgari.

Ai tha se autobusi u ndal në një pikë të karburantit, gjatë udhëtimit që kishte për në Maqedoninë e Veriut.

Ai shtoi se shoferi nuk kishte mundësi të flinte pasi sapo kishte pushuar, dhe aksidenti ndodhi 20 minuta pas pushimit.

Por ai tha se shoferët kishin mbushur kanaçe me vaj-karburant shtesë për autobusin.

Këtë e ka konfirmuar edhe policia hetimore.

Tutje në dëshmi thuhet se zjarri ka nisur nga pjesa e përparme e autobusit, dhe sipas policisë tek gomat rezervë ka pasur tuba vaji.

”Rruga ishte e mbushur me vaj”, tha Pirgov, një nga dëshmitarët e tragjedisë.

Informacionet fillestare thanë se shoferi – një nga të parët që vdiq në vend, nuk arriti të hapte dyert. Megjithatë, Pirgov tha se dera e përparme ishte e hapur. Dhe përballë saj kishte njerëz të djegur. Zjarri ishte aq i fuqishëm dhe ogurzi sa ata nuk mund të bënin disa hapa për të shpëtuar.

”Shpejtësia e madhe dhe hutia e shoferit me gjasë e kanë shkaktuar aksidentin e autobusit”, beson Pirgov.

Sipas Pirgov, shoferi me siguri po lëvizte me shpejtësi të papërshtatshme dhe gaboi se po lëvizte në korsinë e djathtë në zonën e një shatërvani buzë rrugës.

“Autobusi goditi një gomë të përparme djathtas derisa po voziste 45 orë më shpejt sesa shenja në rrugë. Sipërfaqja e rrugës ishte e përsosur, autobusi nuk mund të kishte rrëshqitur. Nuk ka distancë ndalimi”, theksoi ai.

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera