E rëndë: Gruaja kosovare merr ineksion kundër gripit, vdes pak kohë më pas

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Një 40-vjeçare nga Kamenica dyshohet se pësoi arrest kardiak pas marrjes së një injeksioni kundër gripit sezonal në fshatin Rogaçicë të Kamenicës. Për shkak të gjendjes së rëndë, gruaja u dërgua në Spitalin e Gjilanit, por pa shenja jete. Sinjali ka mësuar se çfarë ndodhi në spital dhe ju sjellë detaje.

Nga Rogoçica, 40-vjeçarja u dërgua me autoambulancë për në Spitalin e Gjilanit. Aty u reanimua për rreth 40 minuta nga stafi mjekësor. Në bazë të disa parametrave, ata kanë arritur ta kthejnë në jetë. Por si pasojë e gjendjes, e njëjta është transportuar për në Emergjencën e QKUK-së.

Lajmin e kanë konfirmuar edhe nga Spitali i Gjilanit. Drejtori Arsim Emini, ka dhënë detaje se çka ndodhi kur viktima u dërgua në spital.

Emini tha për Gazetën Sinjali se pacienten e pranuan pa shenja jete dhe me bebëza të zgjeruara. Pavarësisht tentimeve, ai thotë se parametrat se është kthyer në jetë nuk ishin të qëndrueshme.

“Sot e kemi marrë vesh lajmin për vdekjen. Mbrëmë është pranu në Spital të Gjilanit dhe është reanimu 40 minuta dhe janë kthyer disa nga parametrat. Ajo ka ardhë me bebëza të zgjeruara. Pra ka ardhur në spital pa shenja jete, 40 minuta është reanimu, por që parametrat nuk kanë qenë të qëndrueshme. Nuk mund të themi saktësisht se është kthyer në jetë. Ajo më pas është dërguar në QKUK. Dyshimi është që e ka marrë një antibiotik në formë intramuskulare dhe dyshohet se ka pësuar arrest kardiak. Kjo është vetëm supozim tash për tash“, tha Emini

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera