9 vjet nga sulmi me bombë ndaj banesës tek “Tre rrokaqiejt”, ku u vrit një 38 vjeçar shqiptar

Zëri qytetar

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Sot janë bërë 9 vjet nga kur, teksa flinte në banesën e tij në zonën e njohur si “tre rrokaqiejt”, ishte vrarë Selver Haradinaj, 38 vjeçar.


Haradinaj u vra me një sulm më bombë artizanale rreth orës 01:00 pas mesnatës, shkruan “Jepi zë”.

Atëbotë kishte reagime nga institucionet e shtetit, mirëpo asnjë hetim mirëfilli nuk është kryer për këtë rast. Asnjë person nuk ishte arrestuar.

Policia kishte treguar detajet e bombës që ishte përdorur në këtë sulm, i cili demoloi tërë banesën e 38 vjeçarit.

“Besohet se mjeti eksplodues të jetë një sasi e eksplozivit plastik, një bombë artizanale, me sasi të 500 gramë të eksplozivit plastik, e cila është vendosur. Më pas është aktivizuar me fitil ngadalë- ndezës, të vendosur në parmakët e dritares së katit përdhes të familjes Haradinaj”, kishte thënë Besim Hoti, zëdhënës i Policisë në veri.

Madje, Policia tregonte se shpërthimi ishte aq i fuqishëm, sa dëmtoi xhamat e blinduar të kësaj banese.

“Gjithsesi, mënyra, metoda dhe sasia e këtij lloji të eksplozivit që është përdorur, konsiderohet nga ekspertët e Njësisë për identifikim të mjeteve shpërthyese, si sasi e madhe, për të shkaktuar dëme të mëdha materiale, duke marrë parasysh që xhamat, dritaret e kësaj shtëpie ishin të blinduara, faktikisht të mbyllura, të mbuluara. Të njëjtat janë shkatërruar ose demoluar tërësisht, marrë parasysh fuqinë e shpërthimit, si dhe disa automjete përreth, të cilat kanë qenë të parkuara afër ndërtesës”, kishte theksuar Hoti në vitin 2012.

Ndërkohë, partitë opozitare të asaj kohe, e quanin sulmin ndaj banesës së shqiptarit të veriut, si sulm terrorist dhe fajin i lënin serbëve.

Ndryshe, zona e njohur sit e “tre rrokaqiejt” është e banuar nga nacionalitete të përziera, dhe është zona më e afërt e urës kryesore të Ibrit./Jepize.com

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera