Shpërthen muri i Trepçës, pellgu i mbetjeve industriale përfundon në lumin Ibër

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Një pjesë e pellgut të mbetjeve industriale të Trepçës në Leposaviq u derdh në lumin Ibër dje vonë kur një pjesë e murit që ndante pellgun e mbetjeve nga lumi u rrëzua.

Kryetari i Leposaviqit, Zoran Todic, i tha KoSSev mbrëmë se ata, si komunë, bënë gjithçka që mundën së bashku me qytetarët, Trepçën dhe inspektorët kompetentë për të mbyllur murin e rrëzuzar sa më shpejt që ishte e mundur.

Vendasit e fshatit Gornji Krnjin, i cili ndodhet afër kësaj mbetjeje, e informuan atë se muri kishte shpërthyer dhe se mbetjet ishin derdhur në Ibër.

“Pasi mora vesh, unë informova shefin e administratës komunale që të dërgojë një inspektor mjedisor sipas sistemit të Serbisë. Unë gjithashtu informova shefin e departamentit përgjegjës për inspektimin sipas sistemit të Kosovës. Ata shkuan në vendin e ngjarjes, dhe ne e dimë që pjesëtarët e Policisë së Kosovës ishin gjithashtu në vendngjarje, duke marrë parasysh që rasti iu raportua edhe atyre ”, pohon ai.

“Tani jemi duke punuar në përpilimin e një raporti. Dua t’ju bëj me dije se kjo është përtej kompetencës së komunës. Konkretisht, në këtë rast për punën dhe shfrytëzimin e xeheve, Trepça mori pëlqimin e institucioneve kompetente në Prishtinë, para së gjithash dua të them Agjencinë për miniera dhe minerale ”, theksoi Todiç, duke shtuar se inspektori i tyre ishte gjithashtu i pranishëm në terren sot.

Agjencia për miniera dhe minerale është gjithashtu përgjegjëse për asgjësimin e mbeturinave, ndërsa Ministria e Mbrojtjes së Mjedisit e Kosovës është përgjegjëse për deponimin jashtë vendit.

“Gjatë ditës së nesërme, ne presim një vlerësim të saktë se sa material mbeturinash shkoi në lumin Ibër dhe askush nuk është i lumtur për atë që ndodhi sot, por këto çështje me të vërtetë tejkalojnë kompetencat tona komunale,” tha Todiç në një deklaratë për KoSSev.
Drejtori i Trepçës, Jovan Dimkiq, vlerësoi se ishte një aksident i vogël.

“Ju e dini që kishte përmbytje edhe në zonën e Leposaviqit. Kishte ujë. Asgjë katastrofike, asgjë e frikshme. Deri nesër gjithçka do të rregullohet, pasi muri tash është riparuar”, ka thënë ai.

Nga ana tjetër, vendasit thonë se nuk janë të befasuar që një pjesë e mbeturinave përfundoi në Ibër dhe kujtojnë se ata kanë paralajmëruar për vite me radhë në lidhje me mbeturinat që ndodhen disa qindra metra nga qendra e Leposaviqit.

Plani është të hapet një pellg të ri i mbeturinave dhe të mbyllet ai ekzistues.

- Advertisement -

Të fundit

COVID-i s’ka të ndalur në Mitrovicë, 33 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera