Reagon UMIB për dritat e ndezura gjatë natës: Nuk i paguan Universiteti, kompania po i teston

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini” kanë thënë se dritat që po lihen ndezur gjatë natës në objektet e tyre, nuk i faturohen UMIB-it.


Sipas tyre, dritat po mbahen ndezur nga kompania e cila po kryen teste meqë, siç thonë, objekti ende nuk është pranuar teknikisht, shkruan “Jepi zë”.

Zëdhënësi i UMIB ka sqaruar për “Jepi zë” se asnjë shpenzim nuk është barrë për Universitetin.

“Dritat e ndezura në njërin nga objektet e Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini” (UMIB), gjatë disa netëve të fundit janë duke u mbajtur nga kompania përgjegjëse, e cila është duke e testuar komplet sistemin. Ai objekt ende nuk është pranuar teknikisht dhe nuk është në shfrytëzim, prandaj asnjë shpenzim nuk është barrë e UMIB-it”, thotë Jashari.

Sidoqoftë, UMIB nuk ka treguar se kujt i faturohen ato harxhime, ndonëse objektet e kanë një burim të vetëm të energjisë.

Ndryshe, “Jepi zë” kishte publikuar një video të dërguar nga qytetarët, ku dukeshin dritat e Universitetit të ndezura edhe gjatë natës. “Testet”, siç shihej, po bëheshin me orë të tëra, pasi dritat nuk ndaleshin fare.

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera