Punonjësit e Facebookut nuk mund të hyjnë në zyrat e tyre

Zëri qytetar

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Facebook, Instagram dhe WhatsApp që prej disa orësh janë jashtë funksionit në të gjithë botën.

Ndërkohë stafi i Facebookut  ditën e sotme nuk ka qenë në gjendje që të futet në zyra për të vlerësuar problemin pasi kartat e tyre të sigurisë nuk po funksiononin.

Lajmin e ka bërë me dije, redaktorja e teknologjisë e New York Times, Sira Frenkel në një postim në rrjetin sociale Twitter:

“Unë sapo fola në telefon me dikë që punon në FB, i cili më tha se punonjësit nuk mund të hyjnë në ndërtesë këtë mëngjes (me kohën lokale) për të filluar vlerësimin e situatës pasi kartat e tyre elektronike nuk njihen për qasje.”

Ndërkohë ekspertët e sigurisë një deklaratë që kanë dhënë për Reuters dyshojnë se problemi mund të jetë shkaktuar nga një kombinim i gabimeve që e bënë “komunikimin” me serverët e Facebook të padisponueshëm për përdoruesit.

Kjo mund të jetë rezultat i një gabimi të brendshëm, megjithëse sabotimi nga një faktor i brendshëm është teorikisht i mundur, thonë ata.

Përkundrazi, një hakim i jashtëm konsiderohet më pak i mundshëm.

Aksionet e Facebook, e cila ka gati 2 miliardë përdorues aktivë në ditë, ranë me 5.5 për qind.

Kjo do të thotë se themeluesi i kompanisë Mark Zuckerberg,  i cili zotëron rreth 14 për qind të firmoska humbur 7 miliardë dollarë në pak orë, raporton Bloomberg.

Të fundit

Lajme të tjera