Nuk ka punë në Trepçë: Edhe Flotacioni futet në grevë, solidarizohen me minatorët

Zëri qytetar

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Punëtorët e Minierës “Trepça” janë futur sërish sot në grevë, për problemin e njëjtë.


Atyre nuk iu ka dalë paga e plotë e janarit, ani pse tani ka ardhur koha për rrogën e shkurtit, shkruan “Jepi zë”.

Gazeta ka siguruar fotografi nga greva, ku duken punëtorët ulur në menzë. “Jepi zë” ka biseduar me një minator, i cili ka konfirmuar se greva po bëhet për rroga.

Sipas tij, menaxhmenti kishte premtuar se pagat e plota do të paguhen brenda shkurtit, pasi në mes të muajit që shkoi u dolën 70% të pagave.

Sidoqoftë, minatorët thonë se nuk e kanë ndërmend të punojnë derisa të rregullohet çështja e pagave.

E kësaj greve të minatorëve, i janë bashkangjitur edhe kolegët e Flotacionit. Një punëtor aty, i ka thënë “Jepi zë” se kanë hyrë në grevë për të përkrahur minatorët.

Ndryshe, situata me Trepçën vazhdon të jetë kaotike, pasi as punëtorët nuk po mund të paguhen, dhe këta të fundit fajin ia lënë menaxhmentit dhe Qeverisë që nuk po i ndihmon.

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera