Mësoni cila pajisje po u “frynë” faturën e energjisë elektrike

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Kriza energjetike pushtoi botën dhe së fundmi, ajo po e afekton edhe Kosovën.

Me uljen e temperaturave është rritur kërkesa për shpenzim të lartë të rrymës që për dallim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është në rritje rekorde prej 21 për qind.

Që kjo shifër të mos ngrihet tutje, KEDS-i ka filluar fushatën vetëdijësuese për kursim të energjisë.

Pajisjet që më së shumti shpenzojnë rrymë janë kryesisht ato pajisje që përdoren për ngrohje.

“Radiatorët dhe kaldaja marrin rreth 75% të shpenzimit të energjisë elektrike dhe bojlerii cili merr pjesë rreth 45% të shpenzimit të energjisë elektrike”, thuhet nga KEDS.

Ky institucion sugjeroi që të evitohet ngrohja me rrymë, si dhe pajisjet që harxhojnë shumë të shfrytëzohen pas orës 22:00.

Edhe qytetarët duket se janë të informuar për pajisjet shtëpiake që po ‘i fryjnë’ faturat, por zor se mund të kursejnë.

 

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera