Mali i Zi i hap kufijtë që nga nesër

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Trupi Koordinues Nacional i Malit të Zi ka vendosur që kuftijtë shtetëror të hapen për të pritur më shumë turistë.


Reporteri.net ka mësuar nga burime të sigurta, se kuftijtë hapen që nga dita e nesërme dhe qytetarët mund të kalojnë pushime si zakonisht.

Gazeta ka provuar të kontaktojë me Ambasadën e Kosovës në Podgoricë, mirëpo nuk ka marrë ende përgjigje. Ndërkohë, edhe mediat në shtetin fqinj po raportojnë për hapje kufijsh.

Në vendimin e ri, kufijtë do të hapen me të gjitha vendet e rajonit. Qytetarët e Kosovës, Shqipërisë, Bosnje dhe Hercegovina, Serbia e Maqedonia janë të lirë të futen në Mal të Zi, por me shumë gjasë do të kërkohet testi negativ.

Ndonëse akoma nuk dihet saktësisht, Podgorica zyrtare do të mbajë testin negativ si kriter të kalimit të kufirit.

Ndryshe, kosovarët po shfrytëzojnë vetëm Shqipërinë si destinacion për pushim. Vetëm mëngjesin e sotëm në pikën kufitare në Morinë kanë kaluar mijëra vetura.

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera