Kamishi akuzon Qeverinë se po fsheh vdekjet nga COVID-i

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka akuzuar Ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia për fshehjen e numri të te vdekurëve nga koronavirusi.


Haxhiu gjatë mbledhjes se komisionit për Shëndetësisë, ka thënë se është një tendence për mashtrim të opinionit.

“Ka një tendencë të mashtrimit të opinionit sepse numri i vdekjeve është shumë më i madh sipas raportimeve të qytetarëve. Një pacientë që ka qenë me COVID dhe është hospitalizuar në Klinikën Infektive, por që pas disa jave ka ndërruar jetë në intensivë, nuk është identifikuar në regjistrin e të vdekurve nga COVID-19. Nuk luftohet pandemia duke fshehur viktimat”, ka thënë ai.

Haxhiu madje thotë se janë shqetësuese raportimet e qytetarëve të cilët thonë se familjaret e tyre të vdekur nga koronavirus nuk identifikohen në regjistrin e të vdekurve.

“Për mua është e rëndësishme raportimi i institucioneve publike. Shqetësuese mbesin raportimet e qytetarëve të cilët tregojnë që familjarët e tyre hospitalizohen si pasojë e COVID-19, pas 3-4 jave edhe ndërrojnë jetë por nuk identifikohen në regjistrin e të vdekurve”, ka shprehet ai.

Të fundit

E rrezikshme: Shembet “Dudi Kërrshi”, bllokohet rruga

Rruga magjistrale Mitrovicë -Zveçan është bllokuar për qarkullim. Kjo nga ndodhur nga shembja kërshit të Dudës, me ç’rast shumë gurë kanë rënë në rrugën e...

Lajme të tjera