Ferit Idrizi: Unë do të jem kryetar i ri i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri e di këtë

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Vushtrrisë, Ferit Idrizi, më 17 tetor doli i pari, por nuk arriti votat e mjaftueshme për të fituar pa balotazh. Në raundin e dytë që do të mbahet më 14 nëntor do të përballet me kandidatin e LDK-së, Xhafer Tahiri, kryetar aktual i kësaj komune.

Gazeta Online “Reporteri.net”, ka zhvilluar një intervistë me Ferit Idrizin e PDK-së, i cili shprehet i bindur se do të jetë kryetar i ri i Vushtrrisë.

Ai poashtu tregon për koalicionet e mundshme parazgjedhore që mund të ndërtojë, për projektet që synon t’i realizoj nëse zgjedhjet i pari i kësaj komune, ndërsa i kundërpërgjigjet edhe kundërkandidatin të tij nga LDK i cili ka thënë se PDK po bën fushatë me lajme të rrejshme dhe po i kërcënohet familja.

Më poshtë mund ta lexoni intervistën e plotë me kandidatin e PDK-së për kryetar të Vushtrrisë, Ferit Idrizi dhënë për Reporteri.net:

REPORTERI.net: Keni dalë i pari në zgjedhjet e 17 tetorit. E keni pritur këtë rezultat apo jo?

Me kryetarin në ikje jam ballafaquar dy herë në zgjedhje në vitin 2017 dhe tash dhe në të dyja rastet kam dalë fitues. Rezultati i 17 tetorit është zbehur paksa për shkak të sondazheve të porositura, përndryshe kam pritur se do të kem mbi 40% të votave. Se këto sondazhe ishin të porositura u pa ditën e zgjedhjeve pasi sipas tyre ne ishim në vendin e tretë ndërsa që vota popullore tregoj se ne jemi më të votuarit.

Balotazhi do të mbahet më 14 nëntor. A jeni në bisedime për ndonjë koalicion parazgjedhor me ndonjë nga partitë?

Siç edhe dinë gjithë opinioni publik, duke qenë si kandidati më i votuar unë ju kam ofruar bashkëpunim partive politike në Vushtrri me qëllim të rikthimit të dinjitetit të qytetit tonë. Bashkë me to jam i bindur që do zhvillojmë qytetin tonë. Më e rëndësishmja është përkrahja qytetare ajo që po rritet çdo ditë sepse të gjithë e kanë kuptuar se programi im qeverisës është realist dhe jo premtime megalomane që nuk arrihen kurrë. Jam jashtëzakonisht i lumtur për përkrahjen e madhe qytetare por që në të njëjtën kohë kjo më ngarkon edhe me përgjegjësi të mëdha para tyre.

Lexo edhe: Sot fillon rinumërimi i 292 vendvotimeve për Kuvende Komunale
Në raundin e dytë sfidoheni nga Xhafer Tahiri i LDK-së. Cilat janë gjasat ta mposhtni dhe ta merrni pozitën e kryetarit?

Siç e thash edhe më lart unë tashmë dy herë e kam mposhtur z.Tahiri, përkrahja e madhe qytetare është treguesi më i mirë se kush do të qeverisë pas 14 nëntorit. Dallimi do të jetë shumë i madh mes meje dhe ti. Ai tashmë e di këtë gjë.

Tahiri i LDK ka thënë se PDK po bën fushatë me lajme të rrejshme dhe po i kërcënohet familja. Si i kundërpërgjigjeni?

Nuk dua të komentoj asnjë deklaratë paranoike që vjen si rrjedhojë e humbjes së zgjedhjeve. Ai është bërë qesharak në popull duke u munduar ta luaj rolin e viktimës, derisa i gjithë qyteti e di se çka ka bërë ai dhe familjar të tij gjatë këtyre vjetëve.

Cilat janë 3 projektet madhore që do t’i realizoni nëse bëheni kryetar i Vushtrrisë?

Nuk vihet në dyshim kjo, unë u kam bërë ofertë për qeverisje partive politike në Vushtrri dhe besoj fuqishëm se do të bëjmë më të mirën për qytetin tonë.
Krijimi i vendeve të punës për gra dhe të rinj përmes arsimit profesional, mbështetja dhe subvencionimi për hapjen e bizneseve individuale, subvencionimi u bujqve, rregullimi i menjëhershëm i sheshit “Adem Jashari”.

Për fund, cili është mesazhi që ju dërgoni vushtrriasve?

Mesazhi im për vushtrriasit është që t’i bashkohen masovikisht fitores tonë që është fitore e gjithë qytetit sepse kështu do ta rikthejmë qytetin tonë.

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera