Dyshime për konflikt interesi në Trepçë: Shyqyri Sadiku mban dy pozita, i bie që është shef i vetes

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Bordi Mbikëqyrës është organi më i lartë i Ndërmarrjes “Trepça”, e të gjitha pozitat tjera konsiderohen si të punësuar të këtij bordi.


Kështu konsiderohet edhe pozita e drejtorit teknik, të cilët e mban Shyqyri Sadiku, i cili në të njëjtën kohë është edhe anëtar i bordit, shkruan “Jepi zë”.

Prej kohësh, Sadiku po vazhdon të mbajë këto dy pozita që bien në konflikt të interesit, pasi anëtari i bordit konsiderohet që i ka të punësuar kryeshefin, drejtorët e madje edhe gjithë minatorët.

Sidoqoftë, për Sadikun ky nuk është problem, ani pse i bie se si drejtor bordi është shef i pozitës që mban si drejtor teknik. Madje, Sadiku merr paga për të dyja pozitat, edhe atë të majme.

Por jo vetëm kaq, pasi Sadiku mban edhe një pozitë tjetër në kompani, duke e çuar në 3 numrin e pozitave. Ai është anëtar i Çetës së Shpëtimit, për të cilën punë paguhet poashtu.

Përveç që kjo gjë qartësohet me ligj, “Jepi zë” do t’i drejtohet edhe Agjencionit Kundër Korrupsionit, për të marrë një vlerësim për ligjshmërinë e pozitave të Sadikut. Gjithashtu, do të publikohen edhe pagat që i merr ky drejtor i dyfishtë.

Ndryshe, Trepça është në periudhën më të rëndë në kohën e fundit, e rrënuar ekonomikisht ku nuk po mund të sigurohen as pagat, si dhe e rrënuar në imazh për shkak të skandaleve të fundit si ai me dyshimet për vjedhje të koncentratit.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera