Bën jetë modeste, Albin Kurti ka vetëm 500 euro në bankë

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Në pajtim me Ligjin për Deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisë, dhe deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e dhuratave, Agjencia kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë për zyrtarët e lartë publik për vitin 2020.


Deklarimi vjetor i pasurisë për vitin 2020 ka filluar dhe 01 mars 2021 dhe ka përfunduar më 31 mars 2021, duke respektuar udhëzimet dhe rekomandimet e institucioneve publike të Kosovës.

Në mesin e personave që kanë deklaruar pasurinë, natyrisht është edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Kurti ka deklaruar në pronësi një apartament që e ka përfituar në vitin 2018.

Vlera e tij kap shumën e 400 mijë eurove.

Kurse, pasuri të luajtshme apo aksione në shoqëri komerciale, shefi i Qeverisë s’ka deklaruar asgjë.

Tutje, kryetari i VV-së ka deklaruar se ka 529 euro para të gatshme në bankë dhe 10 mijë euro në një bankë norvegjeze, që është në emër të bashkëshortes së tij.

Kurti po ashtu ka edhe detyrime financiare, duke filluar nga qiraja e shtëpisë, që kap vlerën e 250 eurove në një kohëzgjatje prej 3 viteve.

Ndërkaq, gruaja e tij, ka detyrime prej 300 mijë euro në një bankë në Norvegji për shkak të blerjes së një apartamenti.

Kurti ka deklaruar edhe pagat e tij që i merr nga Qeveria e Kosovës, ku paga e tij neto është 1 mijë e 300 euro.

Nga Lëvizja Vetëvendosje për periudhën janar, shkurt dhe mars, Kurti ka deklaruar se ka marrë 4 mijë e 200 euro.

Mes tjerash, edhe gruaja e tij merr pagë prej 3 mijë e 915 euro në Oslo të Norvegjisë.

Ndryshe, deklarimi i pasurisë nga ana e subjekteve deklaruese është bërë në mënyrë elektronike.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera