Monthly Archives: October, 2021

Pamje të rralla të dëshmorit Harun Beka kur organizonte protesta në Gjermani në vitin 1998

Harun Beka i cili la jetën luksoze në Gjermani për të luftuar për çlirimin e vendit ishte organizator edhe i protestave. Ai së bashku me Sabri Durakun, Bedri Veselin e shumë veprimtarë organizuan protesta në Duseldorf në vitin 1998 për...

Në fillim i dha leje, më pas Komuna e Xhafer Tahirit ia ndali punimet pemëshitësit në Vushtrri – ai harxhoi mijëra euro

Skaj rrugës magjistrale Vushtrri-Prishtinë, Fitim Pllana shet pemë dhe perime që prej vitesh. Aty ndalen qindra klientë cdo ditë, duke e bërë atë pikë të njohur në qytet. Por, Fitim Pllana tani ka kritika të mëdha për pushtetin komunal në...

Këta janë dy të dyshuarit për vrasjen e 26 vjeçarit në Mitrovicë

Para dy netësh në lagjen Tavnik ndodhi një ngjarje e rëndë, pasi një person vdiq nga plagët e marra nga thika. I vrarë mbeti 26 vjeçari Albert Muja, nga qyteti i Mitrovicës, shkruan “Jepi zë”. E dje gjatë ditës u raportua...

U bën 2 ditë, Policia ende nuk ka arrestuar dy të dyshuarit për vrasjen e 26 vjeçarit mitrovicas

Para dy netësh në lagjen Tavnik ndodhi një ngjarje e rëndë, pasi një person vdiq nga plagët e marra nga thika. I vrarë mbeti 26 vjeçari Albert Muja, nga qyteti i Mitrovicës, shkruan “Jepi zë”. E dje gjatë ditës u raportua...

Komandanti i KFOR-it: FSK në veri vetëm me miratimin tim

Komandati i ri i KFOR-it, hungarezi Ferenc Kajari, ka thënë se FSK duhet të kërkojë miratimin e tij për të vendosur forcat e saj në veri. Kajari, në një intervistë për Kosovo Online, ka refuzuar të komentojë çështjet politike në...

Pritet edhe rritja e çmimit të cigareve

Paketat e cigareve, por edhe të gjithë nënproduktet e tjera të duhanit, do të shënojnë rritje të akcizës në pesë vitet e ardhshme, teksa në listën e taksimit është përfshirë tashmë edhe shisha apo nargjileja. Në 5 vjet, akciza...

Si në filma: 2 persona gjuajnë me 20 plumba për ta vrarë një kosovar

Dy të dyshuar meshkuj kosovarë kanë shtënë me armë zjarri drejt një personi tjetër, në fshatin Shkozë të Malishevës. Pas daljes në vendin e ngjarjes, policia ka sekuestruar 20 gëzhoja. Rasti ka ndodhur pasditën e së shtunës, sipas raportit nga policia. Dy...

I mituri e godet policin e Kosovës dhe e rrëzon për asfalti

Një i mitur derisa po shoqërohej për në organet e drejtësisë, ka përdorur forcën ndaj policëve zyrtarë. Sipas njoftimit të Policisë, rasti ka ndodhur në Prishtinë, në mesditë, ku zyrtari policor ka përfunduar i rrëzuar në asfalt. Njoftimi i Policisë: Hajvali, Prishtinë...

Sot është Dita Botërore e Kursimeve

Dita Botërore e Kursimeve kremtohet për gati një shekull me qëllim për të ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit të njerëzve për rëndësinë e kursimit të parave për ekonomitë moderne dhe individët, ndërsa sot premton se edhe kursimi më i...

Yllka Gashi merr çmimin për aktoren më të mirë, filmi “Zgjoi” fitues i dyfishtë në Spanjë

Festivali spanjoll “Seminci” ka bërë të ditur fituesit në kategoritë kryesore. Aktorja Yllka Gashi ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë, për portretizimin e Fahrije Hotit. E “Zgjoi” nën regji të Blerta Bashollit ka fituar Çmimin “Fundos”. “Është një...
- Advertisement -

Latest News

- Advertisement -

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...