Si po ngacmohen të rinjtë kosovarë përmes “AirDrop”

Zëri qytetar

E turpshme: E-kisoka në Kçiq dëmtohet nga keqbërësit, shkaktohet dëm në vlerë të 3...

Drejtori i Administratës, Gëzim Stavileci ka njoftuar se E-kioska e vendosur në fshatin Kçiq të Mitrovicës është jashtë funksionit. Sipas...

E rrezikshme: Pusetat në Mitrovicë janë të hapura, dikush po i vjedh për t’i...

Banorët e lagjes Bair në Mitrovicë janë ankuar për gjendjen e rrugëve ku pusetat kanë mbetur të hapura. Një lexues...

40 familjet skamnore që u vendosen në Frashër që dy muaj pa rrymë, kërkojnë...

40 familje nga Mitrovica u bënë me shtëpi në fund të muajit gusht të këtij viti. Kjo u arrit falë...

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

Gjithçka nisi në facebook, në kohën kur në këtë aplikacion të rinjtë kishin mundësi të ngacmonin dikë përmes opsionit “Poke” ,përgjithësit formulë e djemve drejtuar vajzave.

Por kjo bëhet fjalë për vite më parë kur lidhja dhe dashuritë lindin nga një mënyrë që sot, pothuajse, nuk ekziston.

Përveç rrjeteve sociale, një mënyrë tjetër ngacmimi ka marrë bujë në “treg”.

Ajo e AirDrop. Nuk ka nevojë as për internet dhe as për të dhëna celulare. Krejt çka duhet është të keni opsionin “Air Drop ON”.

AirDrop lejon të transferoni shpejt foto dhe video midis iPhone, iPad dhe Mac pa përdorur wi-fi ose të dhëna celulare.

Me anë të kësaj metode të rinjtë i dërgojnë njëri-tjetrit kontaktet e tyre e më pas njihen.

Kjo dukuri ndodh edhe në Kosovë, kësisoji përmes “Air Drop” shumë shpesh të rinjtë sigurojnë emrin apo të dhëna të tjera të një personi që e pelqejnë në më pak se 1 minut, shkruan Insajderi.

Por, në shumë qytete Europiane dhe Perendimore, kjo metodë është kthyer në problem pasi të panjohur nisin foto të papërshtatshme. Përkitazi me këtë, vajzat dhe gratë shpesh ndihen të ofenduara.

Të fundit

Mashtrimi i 20-vjeçares që u prezantua si mjeke në Mitrovicë

Një 20 vjeçare nga Mitrovica dyshohet të ketë mashtruar gjithë personelin shëndetësorë duke zhvilluar praktikën si mjeke në QMF të Mitrovicës.Nga Drejtoria e Qendrës...

Lajme të tjera