Shqiptari dhe serbi nga Kosova që e quajnë vëlla njëri-tjetrin: Sikur të ishim lindur nga një nënë

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Të bashkuar nga dashuria e tyre për qentë, një shqiptar dhe një serb në Graçanicë, afër Prishtinës, kanë themeluar një partneritet të pazakontë për të udhëhequr një strehimore për qentë e braktisur në Kosovë.

Një shqiptar dhe një serb kanë themeluar një partneritet të pazakontë për të udhëhequr një strehimore për qentë e braktisur në Kosovë.

“Kurrfarë problem nuk i kemi paraqitur njëri—tjetrit pse është ai shqiptar ose unë serb. Ne e kemi gjetur njëri-tjetrin. Fare nuk e shikoj se çfarë është ai dhe çfarë jam unë. Përndryshe, quhemi vëlla, ai mua vëlla dhe unë atë vëlla, fare pa nacionalitet. Kurrë nuk ka pasur domethënie se çka është ai dhe çka jam unë. Hamë së bashku, pimë së bashku, punojmë së bashku tërë kohën. Nuk ka asnjë ditë që nuk jemi bashkë tash e 11 vjet, thotë Sllavisha Stojanoviq.

“Sikur të ishim lindur nga e njëjta nënë. Merremi vesh për gjithçka. Nuk është nacionalist, nuk jam as unë. Mirë e çojmë”, thotë Mentor Gashi.

Të fundit

Ky është 26 vjeçari kosovar që u vra sot me thikë

Mediat kanë publikuar fotografinë e të riut që mbeti i vrarë sot në Pejë, si pasojë e një përleshjeje me thika. E.M., 26-vjeç, nuk arriti...

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...

Lajme të tjera