Shfaqja “Mbretërashat pa Kurorë” e cila është punuar në Mitrovicë, të mërkurën drejt Belgjikës

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

“Mbretërashat pa Kurorë” nga Kosova përkrahë shteteve të mëdha si : SHBA, Spanja, Gjermania dhe Belgjika, në Festivalin Ndërkombetar RITU , edicioni 38-të Liege/Belgium.


Shfaqja teatrale “MBRETËRESHAT PA KURORË” është pjesë e studimit shkencor i cili është bërë për herë të parë në Kosovë por edhe në botë, “TEATRI EDUKATIV SI FORMË PËR TEJKALIMIN E TRAUMËS TE GRATË E DHUNUARA GJATË LUFTËS NË KOSOVË”.
Kjo shfaqje është e realizuar mbi rrëfimet e vërteta të katër grave të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Shfaqja përbëhet nga dy skena;
Skena e parë që paraqet dhunimet, malltretimet, rrahjet, sharjet që i janë bërë këtyre grave nga ushtria dhe policia serbe!
Skena e dytë përbëhet vetëm nga rrëfimet që paraqet kronoligjinë e dhunimit, jetën e tyre pas luftës dhe jetën e tyre sot…

Në festivalin ndërkombëtar “RITU” edicioni i 38-të, Kosova paraqitet për herë të dytë, gjithashtu edhe vitin 2018 prezantuam Kosovën me komedinë “Sundimi i Gruas” e që u prit jashtëzakonishtë mirë, ndërsa këtë vit në mesin e qindra aplikimeve, Kosova prezantohet me shfaqjen “MBRETËRESHAT PA KURORË” përkrahë shteteve të mëdha si : SHBA, Spanja, Gjermania dhe Belgjika.


Ne jemi shumë të lumtur që do ta paraqesim të vërtetën e hidhur të dhunimeve që jane bërë nga ushtria dhe policia serbe në Kosovë , e kjo do të bëhet para shteteve të Europes dhe SHBA-ve.

Ne do të udhëtojmë me 15 Dhjetor 2021 me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Me datën 16 Dhjetor 2021 Dr. Marigona Bekteshi Ferati do të mbaj një seminar para studenteve të Universitetit te Lieges , me temën ” Si të bëhet një studim shkencor në fushën e artit”, ndërsa me 17 Dhjetor 2021, nata e madhe e prezantimit jo vetëm e shfaqjes por edhe e historive të trishta të të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

I mirëpritur nga ne do të jetë Ambasasori dhe stafi Diplomatik i Republikës së Kosovës në Belgjikë, e kjo na bënë të ndihemi mirë jo vetëm për shfaqjen por për më tepër rëndësinë e tematikës sepse në këtë festival prezantohemi si Shteti i Kosoves dhe këtë herë me një mision të veçant “Zëri dhe e vërteta e të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë” do të dëgjohet edhe jashtë kufijëve ku ndodhën këto vuajte.

Koncepti dhe Regjia:
Marigona Bekteshi Ferati

Dramatizimi: Albana Muja

Psikologe Klinike: Fatime Sahiti

Koreografia: Sinan Kajtazi

Muzika: Gëzim Hasani

Luajnë:
Rabije Kryeziu, Dora Xhemajli, Blerina Veseli, Labinot Rraci, Mirsad Ferati, Fatmir Haliti, Artan Hetemi.

Të fundit

Alarmuese: 6 të vdekur dhe gati 4000 mijë raste të reja

IKSHPK ka njoftuar se numri i rasteve me COVID vazhdon të jetë i lartë, ndërkohë që është rritur numri i vdekjeve. Vetëm brenda 24 orëve...

Vjen një propozim i ri për çmimin e rrymës në Kosovë

Instituti për Politika Zhvillimore në Kosovë (INDEP) ka propozuar strukturë prej tri bllok-tarifash për çmimin e energjisë elektrike. Në një konferencë për media, ky institut...

Lajme të tjera