Rrëfimi i banorit nga Suhodolli: Çdo e treta shtëpi ka bitcoina

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Një banori të lagjes Suhodoll në veri të Mitrovicës brenda një kohe të shkurtër i janë ofruar tri oferta për ta lëshuar tavanin e shtëpisë me qira për të vendosur pajisje të cilat prodhojnë valuta digjitale.


I njëjti thotë se ata që i kërkuan për ta lëshuar tavanin me qira patën edhe disa kërkesa. Çmimet e qirasë për pajisje të prodhimit të valutave digjitale sipas banorit vendosen për copë të pajisjes që prodhon valuta digjitale.

“Po këtu të mos them çdo shtëpi, çdo e treta shtëpi ka bitcoina”, ka thënë qytetari për Kallxo.com.

Oferta të tilla sipas tij ka të shumta dhe e gjithë kjo pasi që të njëjtat pajisje shpenzojnë shumë energji elektrike ndërsa në veri të Kosovës nuk paguhet energjia nga banorët.

Katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës tash e 21 vite nuk paguajnë energji elektrike.

Qeveria e Kosovës, çdo vit ndan më shumë se 10 milionë euro për shpenzimet e energjisë elektrike që shfrytëzohet nga ana e banorëve të komunave Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan e Mitrovicën Veriore.

Të fundit

Deputetja e VV-së dënohet me 3 vjet burg

Gjykata ka shpallur aktgjykim dënues ndaj dy (2) të akuzuarve, dhe aktgjykim lirues ndaj katër (4) të akuzuarve, për veprën penale keqpërdorim i pozitës...

Lajme të tjera