Profesori Krasniqi: Mitrovica është fytyra më e dhimbshme e Kosovës, nuk ka as autobus urban

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Profesori i Universitetit të Prishtinës, Milazim Krasniqi, i ka dedikuar disa fjalë qytetit të Mitrovicës, vend ku i jetojnë disa familjarë.

Ai ka thënë se ky qytet është fytyra më e dhimbshme e Kosovës, pas aty akoma dëgjohen tamtamet e luftës, e madje akoma patrullon EULEX-i në veri e barrikadat nuk po hiqen.

Sipas tij, Mitrovica po vuan, pasi është qyteti me varfëri ekstreme, e madje thekson se nuk ka as autobus urbam.

Kështu, ai ka thënë se janë të pafytyrë ata që krenohen se gjoja kanë punuar mirë në këtë qytet.

Statusi i tij i plotë:

Mitrovica është fytyra më e dhimbshme e Kosovës së sotme. Atje ende janë barrikadat në urë. Atje ka ende polici të EULEX-it, që patrullon/kontrollon në pjesën jugore. Atje ende ndihen tamtamet e luftës. Atje ka varfëri ekstreme më shumë se çdokund në Kosovë. Atje nuk ka as autobus urban, prandaj edhe hallexhinjtë udhëtojnë me taksi. Mitrovica është qytet i shpërbërë. Qytet që vuan. Prandaj, ata që krenohen se gjoja punojnë mirë atje, ose që puna qenka mirë në Mitrovicë, thjesht janë të pafytyrë. Ata mund të jetojnë në Mitrovicë, por nuk bashkëndjejnë me vuajtjet e Mitrovicës.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera