Privatët me kushte më të mira se puna publike: Përveç pagës më të mirë, po ofrojnë pushime në deti dhe pagën e 13-të

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Shumë qytetarë dëgjohen duke thënë se puna në institucionet publike më shumë është për mbijetesë, dhe jo për ndonjē përparim.

Por prapë se prapë, kosovarët e duan më shumë punën nëpër institucionet publike, shkruan Jepi zë.

Viteve të fundit ka ndryshuar gjithçka, dhe tani kompanitë private kanë krijuar kushte më të mira se ato publike. Përveç pagës më të lartë, ato tani kanë filluar të japin edhe benefite shtesë.

Një kompani e cila merret me përpunimin e drurit, në një konkurs të publikuar ka ofruar pagën filestare që fillon nga 400€ dhe vazhdon deri në 2000€.

Poashtu firma për punëtorët e vet ofron edhe një pushim në deti, pagën e 13-të, dhe mundësi kredie pa kamatë, shkruan Jepi zë.

Ndryshe me këtë trend të ndryshimit, puna private po shkon duke u bërë ma joshëse sesa ajo publike.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera