Plaku mashtron keq shoferët që vozisin shpejt: Del në rrugë me tharës flokësh si radar

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Sa herë na ka ndodhur të dëshirojmë të kalojmë rrugën, por makinat vazhdojnë të kalojnë me një shpejtësi përtej kufijve të lejuar? Dhe sa herë na ka ndodhur të jemi në makinën tonë dhe të na parakalojnë shoferët që vraponin si të çmendur? Në Suedi, pikërisht në zonën e Stora Mellösa, pranë qytetit të Örebro, një burrë vendosi ta korrigjojë vetë.

Emri i tij është Ulf Schwerin, ai është 74 vjeç, dhe ai ka qenë prej kohësh i lodhur nga shoferët që ngasin me shpejtësi të madhe në rrugë. Ulf kujdeset shumë për Stora Mellösa, pasi ajo ka jetuar atje për mbi 40 vjet, dhe kujdeset veçanërisht për zonën përreth kishës lokale. Sipas tij, sinjalistika e vendit nuk është shumë efektive dhe nuk i tremb aspak shoferët të respektojnë kufirin prej 30 km / orë. Kështu, pasi i kishte përcjellë disa raporte komunës dhe autoriteteve pa marrë përgjigje, ai vendosi që duhej të bënte diçka.

Ai u frymëzua nga një postim që hasi rastësisht në rrjetet sociale. Në postimin në fjalë, një grua, pasi vajza e saj u përplas, u maskua si polic i trafikut, duke drejtuar një tharëse flokësh drejt shoferëve. Kështu ai bëri të njëjtën gjë: vuri një jelek të verdhë, një kapelë dielli, mori tharësen e flokëve të gruas së tij dhe doli në rrugë.

U pozicionua në buzë të rrugës dhe filloi të shënjestronte çdo shofer që kalonte me tharëse flokësh. Për rreth një orë e gjysmë ajo frikësoi çdo shofer, të cilët ngatërruan Ulfin me një polic trafiku. Sipas tij, shumë kanë filluar të ngadalësojnë apo edhe të frenojnë, në mënyrë që të mos marrin një gjobë.

Me sa duket truku i tij ka funksionuar vërtet, dhe shumë përdorues të webit e kanë parë atë si një njeri me një sens të fortë qytetar. Disa madje i kanë kërkuar të bëjë të njëjtën gjë edhe në zonat e tyre të banimit. Të tjerët, nga ana tjetër, filluan të pyesin nëse kjo zgjidhje ishte disi e paligjshme.

Mikael Cederblad, drejtuesi i grupit të departamentit të policisë së trafikut në Örebro, ndërhyri në këtë drejtim. Burri konfirmoi se e gjithë kjo ishte me të vërtetë e ligjshme, përderisa ai nuk i ndaloi vërtet makinat dhe nuk u shfaq atje me një uniformë të vërtetë.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera