Nëse shihni një shishe plastike te rrotat e veturës, jeni në rrezik

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Ndonjëherë mjafton vetëm një moment pakujdesie për t’u grabitur, madje edhe për të mbetur pa veturë.

Një nga metodat më të reja të vjedhjes së veturave është vërtet inovative.

Nëse shihni një shishe plastike të mbërthyer midis rrotave dhe parafangos, jeni në rrezik. Ajo shishe, pasi vetura të niset, do të futet te pjesa e motorit falë rrotullimit të rrotave dhe do të krijojë zhurmë shqetësuese për shoferin.

Hajdutët e dinë se shumica e shoferëve, të cilët zbulojnë tinguj dhe dridhje të çuditshme nga vetura pasi të ndezin atë, do të reagojnë në shpejtësi. Kjo do të thotë ndalim urgjent dhe inspektim vizual i veturës. Në nxitim, shoferët pothuajse kurrë nuk e fikin veturën.

Dhe kështu krijohet mundësia për hajdutët me përvojë.

Përderisa shoferi të shikojë rreth motorit se çfarë po e gjeneron tingullin, hajduti do të vrapojë në veturë dhe do të niset me të.

Kjo metodë e vjedhjes është bërë jashtëzakonisht e popullarizuar në SHBA, ndërsa tani është përhapur edhe në Evropë.

Sigurisht, për të parandaluar këtë lloj vjedhjeje, është e nevojshme të ndiqni disa rregulla. Rregulli i parë dhe themelor është të fikni motorin dhe të dhe të merrni çelësin kur dilni jashtë. Apo edhe më mirë, inspektoni veturën nga të gjitha anët përpara se të futeni në të. /autoblog

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera