Mjaft me shi e freski, java e ardhshme si në Afrikë: Temperaturat arrijnë deri në 40 në Kosovë

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Gjatë javës së ardhshme në Kosovë, temperaturat në nivel vendit pritet të shkojnë deri në 40 gradë celsius.


Sipas “Prishtina Weather”,temperaturat e larta në Kosovë pritet të sjellin edhe përkeqësim të cilësisë së ajrit.

Lexo Edhe:
Aksident i rëndë mes një kamioni dhe një veture në Prizren
Njoftimi i plotë:

19.06.2021 – Vala e të nxehtit që do të shtrihet mbi rajon javën e ardhshme, e ku priten temperatura jashtëzakonisht të larta, edhe mbi 35°C, mund të sjell përkeqësim edhe të cilësisë së ajrit.

Reklamë

Me këtë valë të të nxehtit, mbi rajon do të depërtojnë edhe koncentrime të larta të pluhurit saharian, madje sipas modeleve parashikuese, koncentrimet mund të jenë edhe deri në 200 mikrogram për metër kub, që do të ndikojnë në rritje të grimcave të materies PM10.  Me këto koncentrime vlerat e indeksit të cilësisë së ajrit mund të kalojnë edhe në vlera të dobëta.

Mirëpo mbetet të shihen zhvillimet e situatës sinoptike në qoftë se kjo sasi e pluhurit do të shtrihet edhe në vendin tonë.

Të fundit

Të hënën s’ka mësim në shkollat ku votohet

Zv.Ministri i MASHTI-t, Dukagjin Popovci, njoftoi se të hënën nuk do mbahet mësimi në shkollat ku do votohet për zgjedhjet lokale. Mësimi nëpër këto shkolla...

Kosova i mundëson SHBA-së krijimin e një baze të përhershme ushtarake

Mnistri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, zhvilloi në Pentagon një takim me nënsekretarin e Departamentit amerikan të Mbrojtjes, Colin Kahl. Në këtë takim, në...

Lajme të tjera