Mitrovica po mbushet beton: Përveç tek Liqeni, me 28 banesa të larta do të mbushet edhe zona industriale

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Qyteti i Mitrovicë po vazhdon të betonizohet me objekte të larta, dhe po humb gjelbërimin e pakët që kishte.


Përveç gjelbërimin, banesat po zhdukin edhe zonën Industriale të destinuara për bizneset, ani pse Mitrovica konsiderohet si vend me nevojë urgjente për investime, shkruan “Jepi zë”.

Një lagje që u raportua se po nis së ndërtuari afër hekurudhës në Mitrovicë, e zhbën gati totalisht këtë zonë industrial, duke bërë që zona ta humb edhe funskionin për çka ishte hapur.

Betonizimin e kësaj pjese, siç u raportua, do ta bëjë një kompani nga Vushtrria e cila planifikon të ndërtojë 28 ndërtesa.

Ani pse kjo pjesë nuk konsiderohet e favorshme për jetesë, ky inverstitor ka vendosur të fillojë ndërtimin e këtyre 28 ndërtesave të larta, me qëllim që të josh sadopak qytetarët të jetojnë në këtë pjesë periferike të qytetit.

Zona ku planifikohet të ndërtohet, përveç që është zonë industriale, ka afër lumin Sitnica që shpesh del nga shtrati dhe vërshon atë pjesë të qytetit.

Sidoqoftë, se Mitrovica po mbushet me banesa në këta muaj, konfirmohet edhe me planet për ta mbushur banesa hapësirën tek Liqeni Akumulues.

Të fundit

E rrezikshme: Shembet “Dudi Kërrshi”, bllokohet rruga

Rruga magjistrale Mitrovicë -Zveçan është bllokuar për qarkullim. Kjo nga ndodhur nga shembja kërshit të Dudës, me ç’rast shumë gurë kanë rënë në rrugën e...

Lajme të tjera