Mali në Vushtrri, ku banorët besojnë se ka thesar të fshehur në të

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Për vjetërsinë e malit në fshatin Stroc të Vushtrrisë që në vete fshehë gjurmë e pasuri të trashëgmisë nuk ka të dhëna të sakta.

Por, historiani Safet Hasani, ka një kohë të gjatë që po merret me studimin e këtij lokaliteti ku thotë se në këtë vend çdo gjë daton që nga kohërat antike.

Hasani thotë se fshati Stroc si lokalitet i takon kohëve antike, duke shtuar se këtu ka materiale që i takojnë kohës së bronzit.

Gërmathat në malin e këtij fshat që nga banorët njihen si “Tabja e Topit”, ku banorët besojnë se pas ardhjes së Perandorisë Osmane aty u vendos një top ku thuhej se nga ajo pikë kontrollohej i tërë Rrafshi i Kosovës.

Hasani thotë se në atë lokalitet kanë gjetur para të metalta dhe materiale të ndryshme, dhe monedha të kohërave të ndryshme, si ato të kohëve bizantine.

VIDEO

Të fundit

Lajme të tjera