Lajm i mirë: Që kur e diela u bë ditë pune në Mitrovicë, mbi 100 persona rifituan vendin e punës

Zëri qytetar

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Pandemia ka gjunjëzuar bizneset kosovare, e më të prekurat janë ato të Mitrovicës, qytetit më të varfër në Kosovë.


E si të mos mjaftonte kjo, bizneset mitrovicase përballeshin me një ditë më pak të punës, prej se e diela u bë pushim, shkruan “Jepi zë”.

Heqja e të dielës, ditës kur qarkullimi ishte thuajse sa tri ditë të javës, goditi rëndë bizneset. Siç ishte raportuar edhe më herët, u desh të largoheshin dhjetëra punëtorë nga puna.

Mirëpo, ka disa javë që e diela është bërë normale në qytetin e Mitrovicës, dhe banorët e kësaj zone mund t’i lënë paratë brenda qytetit.

Disa punëtorë i kanë thënë dje gazetës se kanë fituar vendin e punës që e kishin humbur kohë më parë. Ata thonë se, kur u ftuan në punë, pronarët u thanë se iu nevojitet më shumë staf për të dielën dhe ditët e tjera.

Ata thonë se janë mbi 100 punëtorë të tjerë që kanë fituar vende të punës, si në markete, qendra tregtare dhe biznese të tjera që goditeshin nga pushimi i obliguar i të dielës.

Sidoqoftë, asamblistët kanë votuar që e diela të bëhet ditë pune dhe ligjshmërinë e vendimit e ka konfirmuar edhe Ministria përkatëse.

- Advertisement -

Të fundit

Një deputet i Kuvendit të Kosovës ka të kryer vetëm shkollën fillore

Në Kuvendin e Kosovës është një deputet që e ka të kryer vetëm shkollën fillore. Bëhet fjalë Fadil Gashin nga Romani Iniciativa. Në faqen zyrtare të...

36 vjeçarja kosovare që u bë e suksesshme në biznes, ka hapur kompani të saj

Gratë shqiptare vazhdojnë të jenë shumë të suksesshme në diasporë, njëra ndër to është edhe Albana Rama. 36 vjeçarja e di se çfarë do të...

Gërvalla para Këshillit të Sigurimit: Babain tim e ka vrarë regjimi i Beogradit – pavarësia është punë e kryer

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, i është kundërpërgjigjur kryediplomatit serb Nikola Selakoviq, duke thënë se Kosova e pavarur është projekt i përmbyllur. “Pavarësia...

U mbyllen furrat, vushtrriasit mbetën pa pitalka në syfyr

Gjatë muajit të Ramazanit në Vushtrri tashmë është bërë një traditë e kahmotshme që lokalet të shërbejnë ushqim dhe pije, përveç kohës së iftarit,...

Lajme të tjera