Lajm i mirë: Që kur e diela u bë ditë pune në Mitrovicë, mbi 100 persona rifituan vendin e punës

Zëri qytetar

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lakra e speca për turrshi me veturë të shtetit, zyrtari kapet në Smrekonicë

Një veturë e shtetit ishte mbushur me speca e lakra në këtë kohë kur bëhen turrshitë. Një lexues i "Jepi...

Pandemia ka gjunjëzuar bizneset kosovare, e më të prekurat janë ato të Mitrovicës, qytetit më të varfër në Kosovë.


E si të mos mjaftonte kjo, bizneset mitrovicase përballeshin me një ditë më pak të punës, prej se e diela u bë pushim, shkruan “Jepi zë”.

Heqja e të dielës, ditës kur qarkullimi ishte thuajse sa tri ditë të javës, goditi rëndë bizneset. Siç ishte raportuar edhe më herët, u desh të largoheshin dhjetëra punëtorë nga puna.

Mirëpo, ka disa javë që e diela është bërë normale në qytetin e Mitrovicës, dhe banorët e kësaj zone mund t’i lënë paratë brenda qytetit.

Disa punëtorë i kanë thënë dje gazetës se kanë fituar vendin e punës që e kishin humbur kohë më parë. Ata thonë se, kur u ftuan në punë, pronarët u thanë se iu nevojitet më shumë staf për të dielën dhe ditët e tjera.

Ata thonë se janë mbi 100 punëtorë të tjerë që kanë fituar vende të punës, si në markete, qendra tregtare dhe biznese të tjera që goditeshin nga pushimi i obliguar i të dielës.

Sidoqoftë, asamblistët kanë votuar që e diela të bëhet ditë pune dhe ligjshmërinë e vendimit e ka konfirmuar edhe Ministria përkatëse.

- Advertisement -

Të fundit

Skandal në QKMF: Dyshohet se stomatologu mitrovicas ngacmoi seksualisht një djalë, familja e sulmuan mjekun

Një skandal dyshohet se ka ndodhur gjatë ditës së sotme në QKMF e Mitrovicës, ku dyshohet se janë përfshirë...

Glauk Konjufca: Valdete Daka është përbetuar për eliminimin e Albin Kurtit

Kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka bërë një reagim një ditë pasi kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se...

Lajm i mirë: Nga ky muaj deri në maj do të lirohet rryma

Nga janari deri në maj, qytetarët do të kenë zbritje në faturat e energjisë elektrike. Kjo, falë Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, që parasheh edhe...

Rrobat që veshi kryeministri Hoti në skijim, kushtojnë 600 euro

Sipas një llogaritjeje që është bërë në grupin në Facebook, “Maniakë t’Skijimit”, rrobat e kryeministrit në detyrë dhe rikandiduesit për këtë post, Avdullah Hotit,...

Rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, u bë si në “kijamet” – nuk po kryhen punime

Një rrugë e kyçjes në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, ka marrë pamje si të ishte në filmat për fundin e botës. Hyrja nga autostrada në magjistrale është...

Lajme të tjera