Kurti: Ne nuk kemi buxhet t’i mbajmë qytetarët

Zëri qytetar

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, vlerëson se në rrethanat që ishte vende në fillim të muajit gusht nuk mund të vendoseshin masa rigoroze.

Kurti mes tjerash thotë se Kosova nuk ka buxhetin e vendeve skandinave që t’i mbyll qytetarët dhe t’i financojë.

“Në 10 ditshin e parë të gushtit kanë qenë tetë vdekje e për këtë numër nuk mund të bësh masa rigoroze, kur gjendja ishte më e zbutur ne liruam masa ndërsa kur gjendja u përkeqësua gjendja ne shtrënguar masat. Është e pamundur që për një kohë të gjatë të mbyllet vendi. Këto zgjidhje nuk janë ideale”.

“Ne nuk kemi buxhet që t’i mbyllim qytetarët e t’i financojë shteti pasi do të kishim shpërthime tjera. E kemi të pamundur që për një kohë të paafatizuar ta mbyllim vendin gjatë verës. Zgjidhje shumë më pak se minimale nuk kemi pasur me atë që kemi ditur kemi bërë”.

Kurti mes tjerash foli për shtesat ndaj personelit shëndetësorë.

“Sa i përket personelit shëndetësor ne jemi pafundësisht falënderues, por për pagat e tyre ne kemi për shtesë solidariteti për 10 për qind. Tash nuk është situata kur punonjësit shëndetësorë janë në rrezik siç ishte vitin e kaluar ndërkaq për punën shtesë patjetër që do të kompensohen”, ka thënë Kurti.

Të fundit

Mjekja serbe vritet brutalisht nga i biri, u godit në trup e në kokë

Në faqen zyrtare të Shtëpisë Shëndetësore Bijeljina është publikuar një mesazh tronditës me rastin e vdekjes së një kolegeje. “E dashura jonë doktoreshë Dobrinka do...

Lajme të tjera