Fshatarët e Kçiqit do ta bllokojnë magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, protestojnë kundër gurthyesit të “Lirigzonit”

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Banorët e fshatit Kçiq i Madh, duket se kanë humbur durimin me organet komunale dhe qendrore lidhur me shqetësimin e tyre të kahmotshëm rreth gurthyesit të vendosur mbi fshat.


Ata kanë thënë se, meqë nuk u morën parasysh dy protesta paqësore, ajo e radhës do të jetë më radikale deri në bllokim të magjistrales Mitrovicë-Prishtinë, shkruan “Jepi zë”.

Sipas njoftimi që ka lëshuar Këshilli i Fshatit, banorët kërkojnë që të merren parasysh dëmet që po sjell ky gurthyes për fshatin.

“Këshilli i fshatit  pas dy protestave paqësore i bën thirrje organeve kompetente komunale dhe qendrore që të reflektojnë urgjentisht  karshi kërkesave te banorëve lidhur dëmet që po i shkaktohen fshatit nga gurthyesi perndryshe në  ditet ne vijim do të nuk do të zhvillohet protesta në lokacionin e njejte por do të  ndermarrim masa më radikale duke u zhvendos me lokacionin e protestës deri edhe me bllokimin e magjistrales Mitrovicë Prishtinë! Por para se të ndodh kjo urojmë për reflektim të organeve kompetente në nivel lokal dhe qendror!”, thonë Këshilli.

Ndryshe, duhet theksuar se banorët e këtij fshati bllokuan të shtunën rrugën e fshatit që dërgon tek gurthyesi, mirëpo asnjë kërkesë nuk u mor parasysh.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera