Flet transgjinorja e parë në Kosovë: Qe 35 vite jetoj si grua, 13 vjeçe prindërit më dëbuan nga shtëpia

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Një nga personat që konsiderohet si transgjinorët e parë në Kosovë, ka vendosur të flasë publikisht për jetën e saj.

Ajo ka thënë se ka 35 vjet që jeton si grua. Ajo thotë se është kosovarja e parë transgjinore që flet për këtë temë.

“Nuk kam qenë asnjëherë në media se nuk kam dashur ta shpall veten që jam transgjinore e Kosovës, por erdhi momenti sepse shumë të rinj transgjinor ka në Kosovë dhe nuk kanë guxim me shfaqë veten. Kjo është arsyeja pse kam folur publikisht”, thotë ajo.

Ajo rrëfen se është nxjerrë nga shtëpia në moshën 13 vjeçare.

“Kam vendos me jetu si femër nga mosha 12 vjeçare, por familja nuk më lejonin dhe kam pasur probleme prej familjes. 13 vjeçare dola prej shpisë, kam nejtë nëpër rrugë. Kom pas probleme shumë, por i kam pas nja dy shoqe transgjinore, kom nejtë shumë me to”, shprehet ndër të tjera ajo.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera