Facebooku planifikon ta ndryshojë emrin

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Rrjeti social Facebook po planifikon të ribrendojë veten me një emër të ri javën e ardhshme, ka raportuar “The Verge”, bazuar në burime të afërta me çështjen.

Shefi ekzekutiv i gjigantit teknologjik, Mark Zuckerberg, planifikon të flasë për ndryshimin e emrit në konferencën e përvitshme të kompanisë më 28 tetor, por që emri mund të shpaloset shpejt.

Si përgjigje, Facebooku ka thënë se nuk i komenton “spekulimet”.

Ndryshimi i emrit te gjigantët teknologjikë s’është diçka e re, kur ato duan t’i zgjerojnë shërbimet e tyre.

Google pati themeluar Alphabetin më 2015 për të zgjeruar shërbimet edhe me reklama.

Lëvizja e Facebookut vjen tani pasi kompania është fokusuar në të ashtuquajturën ‘metaverse’, një botë online ku njerëzit mund të përdorin pajisje për të lëvizur e komunikuar në një ambient virtual.

Facebooku ka investuar shumë në realitetin virtual dhe atë të shtuan dhe synon të lidhë tre milionë përdoruesit me pajisje të ndryshme. Të martën, kompania njoftoi se planifikon të krijojë 10 mijë vende pune në Evropë për pesë vitet e ardhshme që të ndihmojnë në këtë projekt.

Emri i mundshëm raportohet se mund të jetë ‘Horizon’.

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera