CBM vazhdon aktivitetet për parandalimin e trafikmit me qenie njerëzore

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Organizata joqeveritare, CBM ka vazhduar aktivitetet për parandalimin e trafikimit me qenie njerëzore.

Ligjerata e radhës u mbajt në shkollën e mesme të lartë ekonomike ” Hasan Prishtina” të Mitrovicës, me nxënësit e klasave 10-ta 11-ta dhe 12-ta.

Qëllimi i kësaj ligjerate është vetëdijësimi i nxënësve për indikatorët dhe masat që ata mund të marrin në rast se hasin në ndonjë situatë të tillë.

Në të njëjtën kohë, ata mësuan për mbështetjen institucionale, si dhe mundësitë e raportimit, luftimi i stigmatizimit te viktimave etj.

Ky aktivitet është pjesë e projektit “Tregimi yt është tregimi im”, i mbështetur nga Nisma Globale përmes fondit për qëndrueshmëri dhe implementohet nga Community Building Mitrovica.

 

Të fundit

Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se ai i është rikthyer prap. Postimi i plotë: Jetes pas sfidave besoj...

Lajme të tjera