Bunkeri që do t’ju mbajë të sigurt në ditën e “kiametit”

Zëri qytetar

E turpshme: E-kisoka në Kçiq dëmtohet nga keqbërësit, shkaktohet dëm në vlerë të 3...

Drejtori i Administratës, Gëzim Stavileci ka njoftuar se E-kioska e vendosur në fshatin Kçiq të Mitrovicës është jashtë funksionit. Sipas...

E rrezikshme: Pusetat në Mitrovicë janë të hapura, dikush po i vjedh për t’i...

Banorët e lagjes Bair në Mitrovicë janë ankuar për gjendjen e rrugëve ku pusetat kanë mbetur të hapura. Një lexues...

40 familjet skamnore që u vendosen në Frashër që dy muaj pa rrymë, kërkojnë...

40 familje nga Mitrovica u bënë me shtëpi në fund të muajit gusht të këtij viti. Kjo u arrit falë...

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

Një kompani amerikane po fton njerëzit që të investojnë në bunkerët e tyre luksozë për t’u përgatitur për fundin e botë, përfshirë një zonë të gjelbër dhe një poligon qitjeje.

Kjo ide vjen mes frikës për luftë bërthamore mes Rusisë dhe Perëndimit në një eskalim katastrofik të pushtimit të Ukrainës, shkroi The Sun.

Lideri rus vazhdimisht ka bërë kërcënime bërthamore ndërsa rrethi i tij i ngushtë ka thënë se është i shqetësuar se Perëndimi mund të fillojë sulme atomike në Rusi.

Dhe ndërsa ekspertët paralajmërojnë se bota duhet të jetë e gatshme për një luftë bërthamore, duke se shumë njerëz po shohin për mënyra si ta mbajnë veten të sigurt.

Një firmë me bazë në Teksas tani ka publikuar zhvillimet e fundit për këdo që kërkon bunkerin personal, me katër dhoma mbijetese.

E quajtur “Bisha”, shtëpia ka një hapësirë të madhe jetese që zë një familje. Në të ka dekore me mure të bardha dhe tepihë të gjelbër.

Jo vetëm katër dhoma fjetjeje, por bunkeri përfshinë edhe një dollap gjigant për të gjitha veshjet që u duhen.

Po ashtu, ka dy kuzhina të mëdha duke përfshirë mikrovale, furra dhe frigoriferë, si dhe një depo për të ruajtur gjësendet ushqimore.

Më e pazakonta është kopshti ku mund të mbillen fruta dhe perime. Për t’u mbrojtur nga kimikalet e dëmshme, bunkeri ka edhe sistemin special për filtrim.

Por, siguria kushton – megjithëse ende nuk ka një çmim fiks për këtë bunker. Bunkerët e tjerë nga kompania e njëjtë variojnë nga 40,000 në 162,000 funte.

Të fundit

Mashtrimi i 20-vjeçares që u prezantua si mjeke në Mitrovicë

Një 20 vjeçare nga Mitrovica dyshohet të ketë mashtruar gjithë personelin shëndetësorë duke zhvilluar praktikën si mjeke në QMF të Mitrovicës.Nga Drejtoria e Qendrës...

Lajme të tjera