Pse “The Rainforest Company” konsiderohet si “mushkëritë e tokës”?

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

E vecantë është se ndërmarrësja shqiptare e krijoj këtë kompani për të mbrojtur pyjet e shiut, një vend magjik me jetën e egër që lë pa frymë, larminë e saj bimore, e cila mbron klimën tonë dhe u jep një shtëpi njerëzve të mrekullueshëm që punojnë për për përfitimin e këtij produkti.


Pra prej vitit  2015 vizioni ishte mbrojtja e pyjeve të shiut duke u dhënë banorëve lokalë një nxitje ekonomike për të shitur manaferrat açaí. Në të njëjtën kohë, duke i dhuruar një pjesë të të ardhurave partnerëve të OJQ-ve që operojnë në ripyllëzimin.

Sipas Albanës: Vetëm duke punuar dorë për dore mund të fitojmë betejën kundër ndryshimit të klimës.

E mira është se Kompania Rainforest u siguron këtyre fermerëve në malet e Amazonës një të ardhme të sigurt në mënyrë që ata të mund të i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë.

Rrëfimin e saj të jashtëzakonshëm mund ta ndiqni në llinkun më poshtë:

 

Rrëfim Suksesi” është një emision javor, në të cilin shpalosën rrëfimet frymëzuese të mërgimtarëve prej momentin kur janë larguar nga vendlindja e deri më sot.

 

Cdo të diel duke filluar  nga ora 18:20, në Kana10

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera