Pamje të rralla të dëshmorit Harun Beka kur organizonte protesta në Gjermani në vitin 1998

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Harun Beka i cili la jetën luksoze në Gjermani për të luftuar për çlirimin e vendit ishte organizator edhe i protestave.

Ai së bashku me Sabri Durakun, Bedri Veselin e shumë veprimtarë organizuan protesta në Duseldorf në vitin 1998 për sensibilizimin e luftës në Kosovë.

Nazmi Beka ka publikuar pamje nga kjo protestë të cilat nuk ishin bërë publike më parë.

“Pamje për herë të parë të Heroit të Kosovës Harun Beka

Organizator i protestës së bashku me Sabri Durakun, Bedri Veseli e shumë veprimtar”, ka shkruar Beka.

Ndryshe Beteja e Koshares është ndër betejat më të lavdishme të popullit shqiptar, sepse për herë të parë u bë thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar.

Harun Beka kishte ardhur nga Gjermani dhe kishte rënë dëshmor në këtë betejë bashkë me Agim Ramadani Sali Çekun.

Trupi i Harunit bashkë me dëshmorë tjerë të Koshares, sot prehen në kompleksin e këtij vendi ndërsa në qytetin e Mitrovicës është ngritur permendorja e tij.

Të fundit

Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se ai i është rikthyer prap. Postimi i plotë: Jetes pas sfidave besoj...

Lajme të tjera